Döviz Kurları Nasıl Yorumlanır?

Döviz Kurları Nasıl Yorumlanır?Gelecekten endişe korkusuyla herkes kendini en yakın hissettiği araca yatırım yapmaktadır. Yatırımcıların çoğu güvenilir olan araçları, yani emtiaları tercih etse de, döviz yatırımları da yadsınmayacak kadar fazladır. Tabii ki başarılı sonuçlar elde edebilmek için kurların nasıl yorumlandığının bilinmesi gerekir. Ancak bu şekilde doğru kararlar alınır.

Peki, döviz kurları nasıl yorumlanır, gelin hep birlikte bakalım:

Döviz fiyatları ülke ekonomisi ile alakalı her türlü durumdan etkilenir. Özellikle arz ve talep kanunu kurların belirlenmesi konusunda söz sahibidir. Bu nedenle arz ve talep üzerine etki eden tüm faktörlerin bilinmesi gerekir. Biliyorsunuz ki bir malın belirlenmiş bir fiyat üzerinden üretilip, satılmak için piyasaya sunulmasına arz denir. Aynı şekilde, üretilen malın belirlenmiş fiyat üzerinden satın alınması talep anlamına gelmektedir. Bu tanımda yer alan malı döviz olarak düşünelim. Eğer dövizin arzı az veya sabitse; talep fazlaysa kesinlikle kurda artış meydana gelecektir. Dövizlerde meydana gelen hareketler nasıl kazanca çevrilir buradan öğrenebilirsiniz.

Ülkelerin ekonomileri hakkında yorum yapabilmek için, makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergelerin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Gerek enflasyon, faiz gerek tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları gerekse kişi başına düşen milli gelir, gayri safi milli hasıla gibi verilerin açıklanmasıyla ekonominin yönü saptanabilmektedir. Bu göstergelerin olumlu yönde artış göstermesi, döviz kurlarının artmasına sebep olmaktadır. Tam tersi durumda olumsuz gelişmelerin ekonomiyi kötü etkilemesi halinde fiyatlar aşağı seviyelere inmektedir.

Döviz kurlarını yorumlayabilmek için de hem yatırımcıların talep durumlarını hem de ekonominin fiyat hareketlerini takip etmek önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bir ülkeye gelen turist sayısı artarsa o ülkede dolaşacak döviz sayısında da artış görülür. Bu sayede para birimi güç kazanır, ekonomi de olumlu gelişmeler gözlemlenir. Meydana gelen her olumlu ve olumsuz durum direkt fiyatların oluşumunda etkilidir. Finans piyasalarında döviz yatırımcıları, bu tür verilerin analizini yaparak, piyasa hareketlerini yorumlar. Borsa ve forexte temel ve teknik analizler yardımıyla ileri tarihte oluşması muhtemel fiyat seviyeleri belirlenir.

Temel analizlerde, arz ve talebi etkileyen olayların araştırması yapılır. Bu sayede döviz fiyatlarında artış mı azalış mı yaşanacak belirlenir. Örnek vermek gerekirse; ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi değişmeler, merkez bankalarının açıklamış olduğu para – faiz politikaları, ülkeler arası yaşanan savaşlar, afet oluşumları, devlet büyüklerinin konuşmaları, makro ekonomik veriler gibi önem arz eden konular, döviz kurlarının belirlenmesinde etkilidir. Bu nedenle dövize yatırım yapacak kişiler için bu verilerin takip edilmesi açısından, ekonomik takvim uygulaması geliştirilmiştir. Bu sayede internet üzerinden tüm dünyada meydana gelen olayların takibi hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Türk lirası’nın değeri yakın tarihte yaşanmış olaylar nedeni ile düşmektedir. Gerek gezi parkı olayları gerekse hükümet kurulamadığı için ekonominin durağan hale gelmesi fiyatlara olumsuz yansımaktadır. Bunun yanında Çin Merkez Bankası’nın devalüasyon yoluna gitmesi, diğer para birimlerinin güç kazanmasına neden olmuştur. Aynı zamanda, FED faiz arttırımına gideceği yönündeki beklentiler, piyasalardaki hareketliliği azaltmış, strese yol açmıştır. Yatırımcılar bu durumu değerlendirmek için, teknik analizler aracılığıyla geçmişte yaşanan benzer olaylar karşısında; döviz kurlarında ne gibi değişmeler yaşanacağını yorumlamaktadır.

Sonuç olarak, döviz kurları ekonomik verilere bağlı olarak ve yatırımcıların talepleri doğrultusunda artış azalış yaşamaktadır. Fiyatların yönü belirlenmesi için arz ve talebe etki eden unsurların bilinmesinin yanı sıra temel ve teknik analizler aracılığıyla, para birimlerinin değerleri tespit edilmelidir. Kurların doğru yorumlanabilmesi açısından uzmanlar, aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmanızı önermektedir. Aldığınız eğitimler sonucunda en kârlı döviz yatırımı hakkında bilinmesi gereken tüm püf noktaları kısa sürede öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda deneme hesapları aracılığıyla, güncel piyasa verileri ile risk altında olmadan, başarılı yatırımcılar gibi tecrübeye sahip olabilirsiniz. Bu sayede, döviz kurlarının oluşumunu doğru yorumlayarak, avantajlı pozisyonları değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir